دبیرستان پسرانه امام رضا(ع) واحد ده
 


6 دی 1393

شرحی مختصر از زندگی و آثار علمی و فرهنگی دانشمندان ایرانی

مولف:   /  دسته: دسته بندی نشده   /  رتبه دهید:
4/8

شرحی مختصر از زندگی و آثار علمی و فرهنگی دانشمندان ایرانی
پروفسور محسن هشترودی
تولد : 22 دی 1286 ، تبریز ، ایران.
فعالیت : ریاضیات ، هندسه دیفرانسیل
محل کار ک استاد دانشسرای عالی ، ریاست دانشگاه تبریز ، ریاست دانشگاه علوم دانشگاه تهران.
شهرت : نامدارترین ریاض دان معاصر ایران
پروفسور محسن هشترودی از ریاضی دانان معاصر ایران بود،او در مدرسه دارالفنون در تهران تحصیل، و مدرک دکترای خود را در ریاضیات از دانشگاه سوربن در فرانسه دریافت کرد.پس از بازگشت به تهران،مقام استادی دانشسرای عالی،ریاست دانشگاه تبریز و ریاستدانشکده علوم دانشگاه تهران را عهده دار بود.پروفسور هشترودی از طرفداران سرسخت علوم پایه بود و توانایی بیان علمی به زبان ساده را دارا بود. وی به عنوان یک متفکر و ریاضیدان نامدار ایرانی،دارای اهمیت نمادین و شخصیتی اثر گذار در جامعه علمی معاصر ایران بوده است.
زندگینامه:
محسن هشترودی در 22 دیماه 1286 در شهر تبریز چشم به جهان گشود،پدرش شیخ اسماعیل مجتهد از مشاوران شیخ محمد خیابانی یکی از فعالان نهضت مشروطه بود.محسن هشترودی تحصیلات دبستانی خودرا در شهر تبریز به پایان برد و سپس برای ادامه تحصیل در دارالفنون به تهران آمد. چند سالی در تهران به تحصیل پزشکی گذراند،تا در سال 1304 به عنوان دانشجوی بورسیه دولتی برای تحصیل در رشته ی ریاضیات به کشور فرانسه اعزام شد.
محسن هشترودی در سال 1314 با درجه کارشناسی در رشته ریاضیات از دانشگاه سوربن فارغ التحصیل شد. سپس با سرپرستی پروفسور کارتان در همان دانشگاه به پژوهش در زمینه هندسه دیفرانسیل پرداخت و مدرک دکترای خود را در رشته ی ریاضیات در سال 1316 دریافت کرد.
محسن هشترودی پس از بازگشت به ایران به عنوان استادیار در دانشکده ی علوم دانشسرای عالی به کار مشغول شد.در سال 1320 کرسی استادی دانشسرای عالی را دریافت کرد.در سال 1330 به مقام ریاست دانشگاه تبریز رسید و در سال1336 به عنوان رئیس دانشکده علوم دانشگاه تهران انتخاب شد.
از انتخابات وی می توان به حضور در کنگره بین المللی ریاضی دانان هاروارد به عنوان نماینده ی دانشگاه تهران در سال 1329 و عضویت در موسسه ی مطالعات پیشرفته دانشگاهپرینستون آمریکا به درخواست ریاست دانشگاه پروفسور اوپن هایم، تدریس در ترم پاییزه دانشگاه هاروارد ،انجام مصاحبت و گفتکو پی در پی با انیشتین در این ایام اشاره کرد.
کوشش های فرهنگی :
پروفسور هشترودی مهارت زیادی در بیان اصول و پدیده های علمی و فناوری های جدید به زبان ساده داشت و با نوشته ها و سخنرانی های خود می توانست با قشر بزرگی از جامعه ارتباط برقرار کند و مفاهیم اصلی دانش و فن آوری را به آنان منتقل کند.
ائ تاکید زیادی بر علوم پایه داشت و فلسفه و هنر را مکمل علم می دانست و معتقد بود هیچ یک از اینها بدون نو آوری و اصالت ارزشی ندارند.
پژوهش های علمی :
تخصص پروفسور هشترودی در زمینه هندسه دیفرانسیل بوده و پایان نامه دکترای او که در زمینه هندسه دیفرانسیل است مبوط به تعمیم یکی از مدلهای ریاضی استادش ( کارتان ) است که امروزه به نام << اتصال هشترودی>> شناخته می شود.
پروفسور در زمانی که سفینه یوری گاگارین شوروی داشت از مسیر خود منحرف میشد با محاسبات ریاضی دقیق آنرا به مسیر خود بازگرداند و نشان داد که علم یک دانشمند جنبه بین المللی دارد و یک دانشمند هر کجای جهان بتواند به بشریت یاری برساند دریغ نخواهد کرد. این دانشمند بزرگ بیش از صد مدال جهانی دارد.
گردآوری و تدوین : جناب آقای کورش زارع
منابع
1 - کتاب نام ها و چهره ها نوشته ی امیر بهنام انتشارات امید مهر
2 - اینترنت
 
 

تعداد مشاهده (2072)       نظرات (0)

نظرات کاربران درباره خبر "شرحی مختصر از زندگی و آثار علمی و فرهنگی دانشمندان ایرانی"


نظرتان را بیان کنید

نام:
پست الکترونیکی:
نظر:
کد بالا را در محل مربوطه وارد نمایید